• Kształtowanie Zwycięzców

  http://arip-fundacja.pl/wp-content/uploads/2012/02/ksztaltowanie_zwyciezcow.jpg

  Opublikowano 18 stycznia 2013 o 11:06 - Brak komentarzy   Każdy z nas posiada ogromny potencjał, który tylko czeka, by go wykorzystać. Paul J. Meyer Program Kształtowanie Zwycięzców™  jest odpowiedzią na aktualne potrzeby młodych ludzi. Najważniejszym celem Programu jest dotarcie do młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie i zabranie ich w podróż, podczas której odkrywają swó ...

  Kształtowanie Zwycięzców
 • Życie to możliwości… wykorzystaj je!

  http://arip-fundacja.pl/wp-content/uploads/2012/11/hand-kz.jpg

  Opublikowano 20 listopada 2012 o 00:29 - Brak komentarzy Akademia Rozwoju i Przedsiębiorczości – Fundacja w partnerstwie z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji z Wiszni Małej realizuje projekt „I Ty możesz zostać Zwycięzcą – blok szkoleń aktywizujących dla młodzieży z gmin Wisznia Mała i Zawonia”. Celem projektu jest rozpowszechnienie idei kształcenia przez całe życie oraz wyposa ...

  Życie to możliwości… wykorzystaj je!
 • Podejście oparte na Otwartym Dialogu

  http://arip-fundacja.pl/wp-content/uploads/2012/02/hands.jpg

  Opublikowano 19 listopada 2012 o 23:01 - Brak komentarzy Podejście oparte na Otwartym Dialogu (Open-Dialogue Approach) Podejście oparte na Otwartym Dialogu (ODA) zostało stworzone w latach osiemdziesiątych XX wieku przez prof. Jaakko Seikkulę (psychoterapeutę) i Brigittę Alakare (psychiatrę) oraz ich zespół w szpitalu Keropudas w Zachodniej Laponii, w Finlandii. Będąc odpowiedzialnymi za plan ...

  Podejście oparte na Otwartym Dialogu
 • II Wrocławskie Forum Psychiatrii Środowiskowej „Potęga rodziny” 17-18.10.2012

  http://arip-fundacja.pl/wp-content/uploads/2013/01/2forum.jpg

  Opublikowano 18 października 2012 o 20:49 - Brak komentarzy Wiele osób oczekiwało II Forum z zainteresowaniem, mając w pamięci pierwszą konferencję w 2011 roku. Program obejmował udział wykładowców z różnych stron Polski, a także z 3 krajów: Norwegii, Niemiec i Finlandii. Forum odbywało się pod hasłem „Potęga rodziny”. W czasach deprecjonowania znaczenia rodziny i polityki zagrażając ...

  II Wrocławskie Forum Psychiatrii Środowiskowej „Potęga rodziny” 17-18.10.2012
 • I Wrocławskie Forum Psychiatrii Środowiskowej – „Obudźmy nadzieję!”

  http://arip-fundacja.pl/wp-content/uploads/2012/02/arip_ulotka.jpg

  Opublikowano 7 lutego 2012 o 02:16 - Brak komentarzy I WROCŁAWSKIE FORUM PSYCHIATRII ŚRODOWISKOWEJ „OBUDŹMY NADZIEJĘ!” W dniach 17–18.10.2011 r. odbyło się I Wrocławskie Forum Psychiatrii Środowiskowej pod hasłem „Obudźmy nadzieję”, zorganizowane przez Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii i fundację Akademia Rozwoju i Przedsiębiorczości, przy współprac ...

  I Wrocławskie Forum Psychiatrii Środowiskowej – „Obudźmy nadzieję!”
 • Polecane książki i artykuły

  http://arip-fundacja.pl/wp-content/uploads/2012/02/arip_books.jpg

  Opublikowano 1 lutego 2012 o 02:00 - 2 komentarze Polecane książki: Autor:  Arnhild Lauveng „Byłam po drugiej stronie lustra” ‘Jest to książka o nadziei. O tym, że nawet wtedy, gdy nie ma już żadnego wyjścia, kiedy jesteś pod ścianą, warto wierzyć zarówno w siebie samego, jak i w dary ślepego losu. Arnhild Lauveng pokazuje, że czasem (bynajmniej nie zawsze) niemo ...

  Polecane książki i artykuły

KURS „OTWARTY DIALOG I ROZWÓJ SIECI SPOŁECZNYCH W SYTUACJI KRYZYSU PSYCHICZNEGO” 2013/2014

· Aktualności

Organizatorzy:

Polski Instytut Otwartego Dialogu (fundacja) przy współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. J.Gromkowskiego we Wrocławiu oraz z I Kliniką Psychiatryczną Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (Ośrodek Terapii w Środowisku).

Otwarty Dialog:

   Podejście terapeutyczne „Otwarty Dialog” zostało stworzone w latach osiemdziesiątych XX wieku przez prof. Jaakko Seikkulę (psychoterpautę) i Brigittę Alakare (psychiatrę) oraz ich zespół w szpitalu Keropudas w Finlandii. Rozwinęli oni system leczenia skoncentrowany na rodzinie, zakładający szybką interwencję we wczesnej fazie kryzysu, dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny oraz postrzeganie leczenia jakoprocesu wykorzystującego różne metody terapeutyczne. W rezultacie terapia grupowa i indywidualna, oparcie w rodzinie i sieci społecznej pacjenta oraz jego praca nad wykorzystaniem własnych zasobów psychicznych, stały się alternatywą dla długotrwałej hospitalizacji.

Zaleceniem „Otwartego Dialogu” jest to, aby normalną praktyką psychiatryczną było zorganizowanie spotkania terapeutycznego w ciągu doby od momentu  informacji o  kryzysie. Co więcej, zarówno pacjent, jak i członkowie rodziny powinni zostać zaproszeni do udziału w pierwszym spotkaniu,  jak również później, w  trakcie procesu terapeutycznego. Na spotkania te są zaproszeni wszyscy przedstawiciele sieci społecznej i ważnych instytucji – tj. pielęgniarka, psychiatra, pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy.

Na uwagę zasługują dwie zasady: 1. wszelkie dyskusje i decyzje terapeutyczne powinny być podejmowane otwarcie w obecności pacjenta i członków rodziny. 2. Członkiem każdego zespołu terapeutycznego jest osoba z doświadczeniem pacjenta (EX-IN )

Skuteczność „Otwartego Dialogu” oceniono w Finlandii na podstawie badań kontrolnych przeprowadzonych wśród pacjentów  po pierwszej psychozie. Ich wyniki wskazują, że pacjenci z diagnozą schizofrenii leczeni przy pomocy „Otwartego Dialogu” w ciągu 2 lat byli hospitalizowani znacznie rzadziej (14 dni/osobę) niż pacjenci leczeni innymi metodami.Leki neuroleptyczne stosowano u nich jedynie w 33% przypadków, na którymkolwiek etapie leczenia, zaś w grupie porównawczej w 100% przypadków. Natomiast w każdym przypadku miało miejsce aktywne zaangażowanie rodzin w proces leczenia, ze średnią 26 spotkań w ciągu dwóch lat. Efektem takiego sposobu leczenia był znacznie szybszy powrót do zdrowia (nawroty jedynie u 24% pacjentów w porównaniu do 71% w grupie leczonej tradycyjnie) i do pełnego zatrudnienia (81% w porównaniu do 43%). W ciągu 5 lat aż 86% pacjentów leczonych metodą „Otwartego Dialogu” wróciło do poprzedniej aktywności – studiów, pracy lub jej poszukiwania, a 82% nie doświadczyło żadnych utrzymujących się objawów.

                                                                              (prof. Jaakko Seikkula,Universityof Jyväskylä, Finland)

 

>>Podejście oparte na Otwartym Dialogu<<

Prowadzący:

dr Werner Schütze – HavellandKliniken GmbH, Berlin, dr n. med.

specjalista psychiatra dorosłych, dzieci i młodzieży, psychoterapeuta i terapeuta rodzinny, członek Międzynarodowej Organizacji oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Leczenia Psychoz. Jeden z twórców nowoczesnego systemu leczenia środowiskowego w Niemczech. Nauczyciel podejścia „Otwarty Dialog” jako metody leczenia zaburzeń psychicznych, w tym kryzysów psychotycznych. Dyrektor Klinik für Psychiatrie, PsychotherapieundPsychosomatik der HavellandKliniken GmbH w Berlinie.

dr Renata Wojtyńska – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego, dr n. med., specjalista psycholog kliniczny, pedagog, pracownik dydaktyczny i naukowy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Sp. z o.o. we Wrocławiu, Absolwentka międzynarodowego szkolenia w podejściu „Otwarty Dialog” (Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald, GmbH “Systemische Fortbildung in Famielien–und Netzwerktherapie”, Institut für Sozialpsychiatrie Mecklenburg –Vorpommern am Fachbereich für Psychiatrie und Psychotherapie), a także szkoleń psychoterapeutycznych, atestowanych przez PTP m.in. w zakresie systemowej terapii rodzin oraz analitycznej psychoterapii grupowej.

Adresaci: psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi i zajęciowi, pedagodzy, pielęgniarki, pracownicy socjalni, kuratorzy zawodowi i społeczni, doradcy zawodowi, osoby doświadczone w chorobie.

Miejsce:

Warszawa: Ośrodek Terapii w Środowisku, ul. Grottgera 25 a,

Wrocław: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5

Czas trwania sesji: piątek 15.00-19.00, sobota: 9.00 – 17.00

Wielkość grupy: 20 osób

Zgłoszenia Warszawa Zapisy tutaj

Zgłoszenia Wrocław Zapisy tutaj

Opłata za kurs wynosi 3600 zł brutto.

Istnieje możliwość wpłaty w ośmiu ratach po 450 zł brutto.

Dane do wpłaty:

Fundacja POLSKI INSTYTUT OTWARTEGO DIALOGU

Tytuł wpłaty: Darowizna na rozwój Otwartego Dialogu
Nr konta: 71 2490 0005 0000 4520 3133 6628 Alior Bank

 

wszelkie informacje -  Katarzyna Różyło, sekretariat@arip-fundacja.pl ,tel: 504 693 154

sekretariat czynny pn. – pt. 9.00 – 15.00

Kurs w całości będzie tłumaczony konsekutywnie z jęz. angielskiego na jęz. polski.

Tłumacz – lek. med. Michał Kłapciński, posiada certyfikat językowy CPE

 

 

 ZGŁOSZENIA: WROCŁAW DO 10.09.2013

WARSZAWA DO 27.09.2013

DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ

 

 

Wrocław

Warszawa

Temat

Sesja 1

13-14.09.2013

Sesja 1

   4-5.10.2013

Model otwartego dialogu – pozycja obserwatora.Zespół reflektujący – wprowadzenie.

Sesja 2

22-23.11.2013

Sesja 2

 29-30.11.2013

 

 

Zespół reflektujący – poziomy komunikacji. Superwizja pracy zespołu reflektującego. Schemat sieci społecznych. Aktywacja i rozwój sieci społecznych. Plan interwencji w kryzysie.

Sesja 3

31.01-01.02.2014

Sesja 3

    24-25.01.2014

Rozmowy w sieciach jako proces otwarty. Schemat i fazy rozmów w sieciach społecznych. Pytania zorientowane na proces. Metarefleksje zespołu terapeutycznego. Główne zasady rozmów w sieci społecznej. Plan interwencji w kryzysie (kont.).

Sesja 4

28.02-01.03.2014

Sesja 4

   14-15.03.2014

Główne zasady rozmów w sieci społecznej (kont.). Plan interwencji w kryzysie (kont.). Aktywacja i rozwój sieci społecznych (kont.). Podstawowe założenia teorii systemów. Systemowa teoria zmiany.

Sesja 5

04-05.04.2014

Sesja 5

      25-26.04.2014

Pytania systemowe. Przykładowa sieć wsparcia – praktyka. Podstawowe założenia teorii systemów (kont.). Metarefleksje zespołu terapeutycznego.

Sesja 6

 13-14.06.2014

Sesja 6

20-21.06.2014

Pytania cyrkularne, współkonstruowanie rzeczywistości.Specyfika pracy z traumą.

Sesja 7

05.06.09.2014

Sesja 7

12.13.09.2014

Praca z rodziną z dziećmi oraz adolescentami (genogramy i kroniki rodzinne, przekazy transgeneracyjne i tajemnice rodzinne).

Sesja 8

17-18.10.2014

Sesja 8

24-25.10.2014

Dialogi antycypacyjne, interwencje terapeutyczne pod superwizją. Podsumowanie.

 

Slider by webdesign